Zarówno nowoczesne, jak i klasyczne wnętrza mają swoje zalety. Często przez to spotykamy się z dylematem, które rozwiązanie wybrać? Jako odpowiedź możemy podsunąć kilka porad, które z pewnością ułatwią podjęcie decyzji. Najważniejsze, by najpierw dokładnie przeanalizować potencjał danego wnętrza, a następnie zestawić go naszymi potrzebami i upodobaniami.

Wybierz nowatorskie szaleństwo, jeśli:

1. Planujesz wynająć mieszkanie.
Zazwyczaj najłatwiej wynajmuje się mieszkania zaaranżowane na sposób nowoczesny, w oparciu o wyposażenie z sieciówkowych sklepów meblarskich. Działa to korzystnie w obu przypadkach – klient jest zadowolony, że ma schludne i praktyczne umeblowanie, a właściciel, że zaaranżował ciekawe wnętrze tracąc przy tym mało czasu i pieniędzy.
2. Lubisz żonglować stylami
Eklektyczne rozwiązania we wnętrzach zazwyczaj wynikają z mieszania styli: skandynawskiego z industrialnym czy nowoczesnego z etnicznym. Jeśli więc masz dylemat, czy wybrać klasykę, czy pójść w awangardę, wybierz to drugie. Klasykę zawsze będziesz mógł wpleść w inny styl (tworząc na przykład art deco) i nie będzie to faux pas.
3. Chcesz wprowadzić autorskie rozwiązania
Masz ochotę zawiesić historyczne narty na ścianie w salonie, chcesz zestawić w jadalni krzesła z różnej epoki, a może planujesz wstawić regał w organicznym kształcie? Ten styl pozwoli ci na takie szaleństwa.
4. Lubisz kontrasty
Żywe kolory, pstrokata tapicerka, wymyślne oświetlenie i elementy dekoracji – to domena nowatorsko urządzonych mieszkań. Masz pełną dowolność w doborze nietuzinkowych rodzajów i kolorów farb, od tablicowej, przez metalizujące (srebrna, złota), po strukturalne (na przykład imitacje betonu czy stiuku). To samo dotyczy tapet i podłóg. W ostatnim czasie do łask wracają bardzo kolorowe, wzorzyste kafle cementowe, które lubią przykuwać uwagę. Jest to, co prawda nieco drogie rozwiązanie, jednak efekt, jaki tworzą, jest powalający.

Klasyka bezpieczniejsza w wypadku, gdy:

1. Masz słabość do klasyki, a jednocześnie słabą głowę do kreatywnych pomysłów
Klasyczne wnętrza są czyste i pełne elegancji. Czuje się w nich równowagę i spokój. Ze względu na swoje walory, styl ten często łączony jest z innymi, mniej wyszukanymi, by na przykład podnieść ich wartość i wprowadzić kontrasty. Jeśli takie klimaty ci nie odpowiadają, zdecyduj się na czystą klasykę. Na pewno nie wyjdziesz na tym stratny, ponieważ w przeciwieństwie do stylów mieszanych, ten jest ponadczasowy i nawet po wielu latach będzie dumą twojego mieszkania.
2. Posiadasz sporo wartościowych antyków
Stare, antyczne meble to skarb. Są misternie, ręcznie wykonane, mają swój zapach i historię. Nic tak ich nie uzupełni jak klasyczne, dostojne wnętrza, na przykład mieszkania w kamienicy. Oczywiście pojedynczy antyk wpisze się zarówno w takie wnętrze, jak i w to zaaranżowane eklektycznie. Jednak jeśli posiadasz sporą kolekcję cennych staroci, wnętrze typowo klasyczne z pewnością je pomieści.
3. Wnętrza są wysokie i przestronne
Naturalnym środowiskiem dla stylu klasycznego były wnętrza wysokie, dobrze doświetlone i przestronne. Jeśli zatem urządzasz się w starej kamienicy, wykorzystaj potencjał tej przestrzeni pod właśnie to rozwiązanie. Płaskorzeźbione sufity, dostojnie zwisające żyrandole, gzymsy, kurtyny i antyczne meble będą wyglądać w niej powalająco.
4. Lubisz stonowane kolory
Klasyka to również nasza sugestia wyboru, jeśli lubisz harmonię kolorystyczną, a nie żywe kontrasty. Tu, zamiast intensywnych odcieni, możesz pomalować ścianę na stonowany głęboki kolor lub pokryć farbą dekoracyjną. Powłoki dekoracyjne pozwalają uzyskać ciekawą fakturę ściany, na przykład imitację perłowej powłoki, bądź jedwabnej tkaniny. Ściany i sufity są zwykle dodatkowo dekorowane sztukaterią, co pozwala na uatrakcyjnienie przestrzeni nawet przy zachowaniu monotonii kolorystycznej.

Polecane produkty

Lets-Shine-Hollywood
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?