Jak przywrócić drewnianym meblom dawny blask

Meble drewniane zdobiły mieszkania i domy przez wieki. Ten wyjątkowy surowiec posiada trzy podstawowe cechy przydatne człowiekowi: trwałość, dostępność oraz piękno. Aby zachować wszystkie trzy przez kolejne stulecia, o drewno trzeba dbać. Jak to zrobić bez pomocy profesjonalnego konserwatora oraz we własnym zaciszu domowym?

Aby długo cieszyć się pięknem drewnianego mebla i skutecznie przedłużyć jego świetność, przede wszystkim należy go odpowiednio pielęgnować. W pielęgnacji drewna najważniejsze są: czyszczenie oraz konserwacja. Drewno nie lubi wody, dlatego czyścić i konserwować go należy odpowiednimi środkami przeznaczonymi wyłącznie do pielęgnacji i konserwacji danego typu mebli drewnianych: olejowanych, woskowanych, lakierowanych, bejcowanych i fornirowanych.

A jak fachowo odnowić stare drewniane meble ? Jeśli chcemy by jak najdłużej nam służyły, musimy odpowiednio przeprowadzić ich renowację. Stare drewno wymaga bowiem szczególnej pieczołowitości przy odnawianiu i zastosowania odpowiednich preparatów.

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Starą powłokę, farbę czy też lakier, jeśli jest bardzo popękana i łuszczy się najlepiej usunąć dostępnymi na rynku preparatami. Usuwają one powłoki malarskie różnego rodzaju, nie powodując przy tym czernienia drewna. Później należy przeszlifować mebel ręcznie do surowego drewna, szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Jeśli stara powłoka malarska jest jeszcze w dobrym stanie czyli bez pęknięć i łuszczących kawałków, wystarczy ją dobrze odczyścić i zmatowić.

Krok 2. Nałożenie powłoki ochronnej

Kiedy mamy do czynienia z meblami z drewna, które znajdują się na zewnątrz domu, oczyszczone drewniane deski należy zaimpregnować. Impregnat zapewni im ochronę i zabezpieczy drewno przed biokorozją. Meble lub inne elementy z drewna, które znajdują się wewnątrz domu nie wymagają tego zabiegu, zwłaszcza jeśli ich stan jest dobry.

Krok 3. Malowanie i lakierowanie drewna

Do odnawiania mebla, z którego nie usunęliśmy starej powłoki malarskiej, a jedynie ją odczyściliśmy, najlepsze będą preparaty dobrze kryjące, takie jak np. emalia, ponieważ doskonale ukryją wszystkie prześwity. W przypadku, gdy odnawiane elementy były zeszlifowane do surowego drewna, można użyć dowolnego środka ochronno-dekoracyjnego takiego jak lakier, olej, lakierobejca, bejca. Jego rodzaj zależeć będzie jedynie od przeznaczenia powierzchni oraz efektu końcowego.

Lakier, olej, lakierobejca i emalia do drewna

Lakier do drewna tworzy twardą, odporną na ścieranie i zarysowania powłokę, ale jego odnawianie po latach może być czasochłonne i pracochłonne. Świetnie sprawdza się dla elementów narażonych na intensywne ścieranie takich np. jak podłogi.

Olej głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Sprawdza się w przypadku twardych gatunków drewna, a naprawa przetarć jest bardzo łatwa.

Lakierobejca najlepsza jest do elementów, które nie są narażone na intensywne ścieranie, takich jak: boazerie, ściany, drzwi, szafy. Nada delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniami.
Emalia tworzy bardzo trwałą powłokę kryjącą. Charakteryzuje się dobrym kryciem i doskonalą przyczepnością do podłoża. Powłoka odporna jest na działanie wody oraz warunków atmosferycznych, a kolory nie tracą barwy pod wpływem działania promieni UV. Nadaje się do malowania elementów drewnianych wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Do zabezpieczania drewna wewnątrz pomieszczeń lepiej wybrać produkty szybkoschnące na bazie wody, pozbawione drażniącego zapachu.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?
2017-10-19T10:28:16+00:00