Gdzie stare spotyka nowe. Urządzamy mieszkanie w eklektycznym stylu

W terminologii wnętrzarskiej eklektyzmem określa się mieszankę różnych styli aranżacji. Jest on przez wielu bardzo lubiany, ponieważ pozwala bezkarnie łączyć rozmaite elementy w przestrzeni. Typowe eklektyczne wnętrze w oczach laika nie wyróżnia się niczym specjalnym. Wszystko w nim wydaje się spójne i estetyczne. Dopiero kiedy zacznie się je analizować, zauważa się kontrasty. I tak na przykład, w jadalni rustykalny stół można zestawić z krzesłami art deco i oświetlić go industrialną lampą. Zestawiać ze sobą tak odmienne elementy, by ze sobą współgrały, to nie lada sztuka. Podpowiadamy zatem, jak się do tego zabrać, by uzyskać pożądany efekt.

Dla jakich wnętrz?

Teoretycznie w każdym mieszkaniu eklektyzm się przyjmie, choć ten, który wplata elementy klasyki, najlepiej będzie się prezentować w przestronnych wnętrzach (na przykład w starych kamienicach). Dlaczego? Styl klasyczny charakteryzuje się dostojnością, elegancją i odrobiną luksusu. Taka aranżacja naturalnie wymaga większej przestrzeni, żeby powyższe cechy miały sens. Tak naprawdę, ogólnie łączenie ze sobą elementów z różnych epok potrzebuje swobody w przestrzeni – wtedy przejście z jednego stylu w drugi jest płynne i nieprzytłaczające. Przeciwnie, w małych przestrzeniach zbyt duża różnorodność może wprowadzać kakofonię form i faktur – w takim wypadku należy oszczędnie dobierać elementy do siebie i sugerować się raczej stylami takimi jak minimalistyczny i skandynawski. Wyjątek stanowi połączenie rustykalizmu z motywami etnicznymi. To aranżacje dla których naturalnym środowiskiem była przestrzeń mieszkalna o niedużych gabarytach.

Klasyka i spółka

W każdym stylowym wnętrzu panują pewne zasady w aranżacji ścian, podłóg i stolarki. W stylu klasycznym ważne są stylizowane meble, sztukateria, przeszklone drzwi ze szprosami, inkrustowany parkiet bądź płytki z kamienia szlachetnego. Jeśli zastałeś wnętrze o charakterze czysto klasycznym i szukasz przełamania tej konwencji, to masz do wyboru kilka rozwiązań. W przypadku ścian wybierz dobrej jakości farby, które wprowadzą więcej nowoczesności. Może to być farba strukturalna, która utworzy imitację stosowanego ostatnio z zamiłowaniem betonu architektonicznego. W przypadku podłóg, ciekawym rozwiązaniem okaże się posadzka żywiczna, która częściowo zastąpi tradycyjny parkiet czy kafle.

Klasyczne antyki, takie jak żyrandole, fotele, kredensy, stoły czy zegary, są obecnie wstawiane niemal w każde wnętrze. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że darzymy sentymentem to, co pamiątkowe, a jednocześnie mamy potrzebę uwspółcześniania.
Styl klasyczny jest najbezpieczniejszy w komponowaniu z innymi stylami. Klasyka jest na tyle elastycznym motywem, że bez względu na to, czy stanowi on pierwszy plan (w formie mebli lub oświetlenia), czy też tworzy eleganckie tło (ściany i podłogi) – wygląda dobrze. Połączenia, jakie do tej pory spotkały się z największym uznaniem, to klasyka + minimalizm, klasyka + styl rustykalny, klasyka + retro. Warto więc zdecydować się na taki zabieg, jeśli chce się mieć pewność pomyślnej aranżacji.

Industrialnie, lecz przytulnie

Do ciekawych aranżacji zalicza się również styl industrialny. Wywodzi się on z próby przekształcenia wnętrz starych zakładów i fabryk w przestrzenie mieszkalne. Charakteryzują go “brudne”, ceglane ściany, betonowa posadzka, oświetlenie na sznurach z widocznym okablowaniem i dość surowe stalowe wyposażenie. Ze względu na ten dość brutalistyczny klimat, odchodzi się od jego całkowitego wykorzystania na rzecz przemycania jego wybranych cech do innych, przytulniejszych rozwiązań. Są jednak przestrzenie, które aż proszą się o lekkie “wychłodzenie” – wówczas imitacja betonu lub stali szlachetnej na ścianie (którą można uzyskać poprzez odpowiedni system dekoracji) może to wrażenie wprowadzić. Industrializm bardzo dobrze komponuje się ze stylem skandynawskim, gdzie dominują biele, drewno i wzorzyste tekstylia. Jest to bardzo dobre połączenie, ponieważ oba nurty mają wspólną cechę – naturalne materiały. To właśnie one powodują, że aranżacja staje się spójna i ciekawa.

Rustykalny powrót do przeszłości

Wnętrza inspirowane Prowansją czy Toskanią mają w sobie sporo uroku i romantyzmu. Tu o potencjale decyduje detal. Konstrukcje, ceramika, umeblowanie, tekstylia, a nawet przedmioty codziennego użytku są własnoręcznym dziełem lokalnych artystów i rzemieślników. W mieście, w którym dominuje moda na nowoczesne rozwiązania, ciężko jest przenieść wszystkie te cechy do własnego wnętrza. Ale z pomocą kilku drobnych zabiegów można zaaranżować rustykalne tło. Obecnie na rynku dość popularne stały się podłogi z kafli cementowych. Mają one różne kształty, formaty i wzory. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się płytki z abstrakcyjnym motywem dekoracyjnym, który nawiązuje do portugalskich azulejos. Wyłożenie części przestrzeni takimi płytkami spowoduje, że nabierze ona weselszego i bardziej przaśnego wyrazu, nawet jeśli wypełnimy wnętrze w nowoczesnymi meblami. W przypadku przegród pionowych, warto pomyśleć o nałożeniu dekoracyjnej pasty strukturalnej, która nada im śródziemnomorski wygląd. W umeblowaniu warto skupić się na wybranej strefie, na przykład jadalni, gdzie skupia się ognisko rodzinne. Tam nowoczesny, minimalistyczny stół może być otoczony starymi, drewnianymi krzesłami i zwieńczony wazonem z bukietem polnych kwiatów.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?
2017-10-19T09:09:48+00:00