Zwykłe, stonowane przestrzenie często bywają monotonne i nijakie. Podsuwamy ci kilka pomysłów, jak w prosty i szybki sposób je ożywić. Nie musisz przeprowadzać większego remontu – wystarczy pomysł… i odrobina śmiałości. Z całego ogromu inspiracji dotyczących aranżacji wnętrz, wyłuskujemy dla ciebie te najciekawsze, do wykonania od zaraz i na każdą kieszeń.

Zasada najważniejsza: porządek i minimalizm

Z reguły im dłużej się mieszka w jednym miejscu, tym więcej kumuluje się w nim gratów. Dochodzi do sytuacji, gdzie zbędne elementy (na przykład stare gazety, puste opakowania czy elementy dekoracji) powodują, że wnętrze przestaje być atrakcyjne i czyste. A przecież jest to tak samo ważne. Mocne akcenty potrzebują stonowanego i minimalistycznego tła, żeby móc się wyróżnić. Jeśli o tym zapomnisz, twoje próby ożywienia przestrzeni mogą nie przynieść pożądanego efektu. Wyczyść więc swoje wnętrze ze zbędnych rzeczy. Dzięki temu będzie ci łatwiej dobierać kontrasty.

Co na ścianach?

Ściana to element uważany za jeden z ważniejszych w aranżacji wnętrz. Stanowiąca tło i będąca zawsze w polu widzenia przegroda podświadomie wpływa na twoje postrzeganie przestrzeni. Może na przykład budzić monotonię, jeśli zarówno ona, jak elementy wystroju będą w podobnych odcieniach. Ale wystarczy nałożyć odpowiednią farbę, tapetę lub okładzinę, by wnętrze nabrało nowego, żywszego wymiaru. Zanim jednak to zrobisz, przeanalizuj czy dane wnętrze będzie do takich rozwiązań pasować. Mocne kolory i bardzo wzorzyste tapety najlepiej wyglądają w przestronnych, dobrze doświetlonych pomieszczeniach. W mniejszych wnętrzach pomysły te również się sprawdzą, jednak powinny zostać wprowadzone oszczędnie i na wybranych płaszczyznach. Dzięki temu nie przytłoczą wnętrza, tylko będą stanowić jego wyraźny, ciekawy akcent.

Farby. Przy wyborze farb warto zwrócić uwagę na te, które mają głębokie lub soczyste odcienie. Ciekawy efekt, kontrastujący z pozostałymi ścianami, tworzy również gama farb imitujących beton lub metal szlachetny. Bardzo popularnym zabiegiem, szczególnie wśród wielu miłośników stylu skandynawskiego, jest nałożenie na wybraną płaszczyznę farby tablicowej. Występuje ona w kilku wersjach kolorystycznych, ale najczęściej wybierany jest typowy dla tablic odcień grafitowy. Dzięki możliwości zabawy z wykorzystaniem kredy, pomalowana powierzchnia staje się żywym akcentem w przestrzeni domu. Warto też połączyć ją z farbą magnetyczną i uzyskać dzięki temu tablicę, na której można przyczepiać magnesy bez niszczenia struktury ściany.

Tapety. Dużym zainteresowaniem cieszą się tapety wprowadzające do wnętrza iluzje. Są to zarówno fototapety z przedstawieniem malowniczych uliczek czy rajskiej plaży, jak też tapety 3D. Te drugie charakteryzują się nadrukowanymi motywami geometrycznymi, które sprawiają wrażenie przestrzennych. Zwykle i one są pewnego rodzaju mocnym akcentem w różnych przestrzeniach.

Okładziny. Dekoracyjne panele naścienne mają często za zadanie wprowadzić do wnętrza więcej głębi, ponieważ są płaskorzeźbione. W ich wypadku biel nie będzie zlewać się z białym umeblowaniem, ponieważ struktura tych okładzin kreuje ciekawy światłocień, który tworzy istotny akcent w przestrzeni.

Kompozycje. Jeśli powyższe pomysły na ożywienie ściany nie przekonują cię, zawsze możesz też stworzyć coś na niej zupełnie przestrzennego i “ubrać ją” w ciekawy element. Może to być zarówno zawieszony na haku rower – antyk, nietuzinkowa półka z książkami, pokaźny obraz lub estetyczna kompozycja z ramek ze zdjęciami.

A co na podłodze?

Tu sprawa wydaje się prostsza – nie chcąc wydawać sporej gotówki na wymianę podłogi, możesz zwyczajnie zakupić dywan lub matę w kontrastującym do reszty odcieniu lub kształcie. Najmodniejsze są ostatnio dywany w geometryczne wzory – charakterystyczne dla stylu skandynawskiego lub etnicznego.

W umeblowaniu zaś…

Miej odwagę łączyć style: zestaw różne modele krzeseł w jadalni, odśwież stary mebel w ekstrawaganckim stylu. Wskrzeszanie mebli i nadawanie im odważniejszego charakteru cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ łączy próbę wykonania czegoś po swojemu z poszanowaniem przedmiotu naznaczonego historią. Więcej na temat ten temat przeczytasz w tym artykule.

Wśród dekoracji

Jeśli wnętrze jest nudne, a nie chcesz malować ścian czy wprowadzać zmian w umeblowaniu, zadbaj przynajmniej o odpowiednie tekstylia – zasłony, poduszki, obrusy. Tu też jednak należy mieć wyczucie w dobieraniu, żeby w pewnym momencie przestrzeń nie była nimi przytłoczona. Zasada jest taka: małe wnętrze lubi przezierne, rześkie w kolorach i w filigranowe wzory materiały. Duże z kolei – pokaźne, o pełnej gamie kolorystycznej. Pamiętaj również, że kwiaty to najlepszy z całej gamy dekoracji akcent we wnętrzu. Są żywe, naturalne i codziennie zmieniają swój urok.

…I w oświetleniu:

Przy wyborze oświetlenia salonowego możesz pomyśleć o takim, które nie tylko da pożądane światło, ale też będzie przykuwającym uwagę elementem dekoracyjnym. Oczywiście i tutaj są zastrzeżenia, bowiem nie w każdym przypadku ten pomysł się sprawdzi. Niemniej, takie rozwiązanie w wielu mieszkaniach robi furorę i istotnie stanowi wnętrzarską kropkę nad i. To samo dotyczy równie popularnego oświetlenia taśmami LED – te po podłączeniu potrafią zmienić oblicze wybranej płaszczyzny lub wyposażenia. Meble w kuchni, zabudowa wokół telewizora czy półki nad wanną w łazience stają się o wiele atrakcyjniejsze właśnie dzięki łunie światła, którą tworzą taśmy LED. Zarówno te, jak i inne oprawy świetlne, są z reguły niedrogie (choć zależy to od producenta) oraz łatwe w montażu i wymianie.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?