Jaki właściciel, takie mieszkanie. Podpowiadamy jaki styl mieszkania wybrać, by dobrze się w nim czuć

Każdy z nas wie doskonale, w jakiej przestrzeni czuje się najlepiej. Przygotowaliśmy ten artykuł z myślą o tych, którzy jednak potrzebują porady. Skupiliśmy się na kilku typowych postawach i dostosowaliśmy do nich wybrane style aranżacji. Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną wam do gustu!

Jesteś domatorem?

Jeśli stawiasz na naturalność, prostotę i funkcjonalność – urządź się w stylu skandynawskim. Charakterystyczne dla niego są naturalne materiały, zarówno w wyposażeniu wnętrz, jak i wykończeniu. Ściany, nawet te z gołej cegły, są zazwyczaj białe, lub w odcieniach szarości. Podłoga w mieszkaniu urządzonym w tym stylu jest drewniana, niejednokrotnie malowana na kolor biały. Deski mogą być lakierowane lub olejowane. W przypadku impregnacji, wybierz produkt, który zawiera najwyższej jakości woski, które odpychają wodę, dzięki czemu dodatkowo zwiększają wytrzymałość podłoża.
Co do mebli – są one z reguły wykonane z jasnego drewna (sosny), które maluje się na kolor biały lub szary. Odpowiednie tekstylia i dekoracje to nieodłączna część tego stylu. Materiały powinny być wykonane z naturalnych tkanin: wełny, lnu lub bawełny. Wśród dodatków powinny znaleźć się świeczniki, dywaniki, ramki na zdjęcia i oświetlenie w formie lampionów. To wszystko sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne – aż nie chce się z niego.

Masz artystyczną duszę

Tu mamy dwie propozycje – styl klasyczny i styl romantyczny.
Pierwszy z nich jest bardziej luksusowy. Główną rolę grają tutaj wysokiej jakości materiały (na przykład jedwabne poduszki, skórzany fotel, dębowe meble, marmurowe kafle, pozłacane klamki) oraz elementy wykończenia wnętrz, m.in. sztukateria. Wisienkę na torcie stanowią oryginalne obrazy, kwiaty i chińska porcelana. Zaaranżowanie takiego wnętrza wymaga poczucia gustu i wrażliwości na detale. Taki dar zazwyczaj mają osoby pasjonujące się sztuką. Styl klasyczny, pomimo że dystyngowany, jest również elastyczny – doskonale komponuje się również z ekstrawagancją – tworząc na przykład styl art deco. Dlatego artyści, którzy lubią łamać konwencje, mogą przemienić je w pełne kontrastów wnętrze, które wciąż będzie interesujące.
Delikatne, kobiece, jasne… tak z kolei można opisać wnętrze typowo romantyczne. Charakterystycznymi elementami są zwiewne zasłony, staromodne meble (najlepiej bielone), rozmaite ozdoby z porcelany, pudrowy róż i motywy florystyczne. Przestrzeń wygląda wówczas niewinnie i poetycko.

Chętnie zapraszasz do siebie znajomych

Eklektyzm w sztuce to typowy “misz-masz” różnych styli. W przypadku wnętrz to aranżacja, w której zastałe elementy są stylowo ze sobą niezwiązane, jednak tworzące spójną całość.
Pozwala ona na swobodne żonglowanie elementami i fakturami, co pozwala nadać wnętrzu nietuzinkowy klimat. Możesz zestawiać ze sobą stare meble i ekstrawaganckie dodatki. Ważne jest, by wszystkie mocne kontrasty pozostawały jedynie akcentem, a nie dominowały. Wówczas zarówno ty, jak i twoi znajomi, na pewno będziecie się świetnie czuć w takim wnętrzu. Każdy bowiem znajdzie fragment przestrzeni przyjazny dla siebie.

Nie lubisz przepłacać

Odkąd na rynek weszły duże sieci meblowe, praktycznie w każdym domu pojawiły się produkty z ich asortymentu. Ich wzrastająca popularność spowodowała wykształcenie się niejako nowego typu aranżacji – stylu “sieciówkowego”. Jest on dość prosty i bliski innym znanym motywom. Warto wybrać tę opcję ze względu na niedrogie, ale estetyczne, funkcjonalne i łatwe w montażu meble.

Masz przywiązanie do tradycji i natury

W tym wypadku sprawdzi się styl rustykalny. Inspirowany jest wnętrzami wiejskich, tradycyjnych domów. Przestrzeń jest skromna, ale przytulna. Przaśną atmosferę tworzą wzorzyste kafle, postarzałe meble, ręcznie wykonane dekoracje (m.in. obrusy, firanki czy bukiety z polnych kwiatów). Elementy wykończenia wnętrz z kolei wykonane są z naturalnych materiałów – cegły, ceramiki czy drewna. Autentyzm takich wnętrz zwiększa system dekoracji dający efekt tynku wapiennego. Możesz sięgnąć po specjalny ziarnisty dodatek, nadający się do każdego rodzaju farb, dzięki któremu ściana uzyskuje bardzo ciekawy efekt tynku.

Szukasz wytchnienia

“Mniej znaczy więcej” – te słowa wypowiedział Mies van der Rohe, artysta i propagator minimalizmu. Według niego aranżacja wnętrza powinna stanowić absolutne minimum, na rzecz poszanowania samej architektury i tworzących ją materiałów. Obecnie minimalizm kojarzy się raczej z przestrzeniami, w których występują nie tylko elementy wyposażenia, ale również dekoracje, jednak w znacznie mniejszej skali. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy po powrocie do domu chcą wyciszyć umysł i poczuć swobodę w przestrzeni.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?
2017-10-26T13:20:42+00:00