Jak osiągnąć efekt dekoracyjny przy użyciu tynku szlachetnego Trawertyn

Trawertyn Primacol Decorative to szlachetny tynk na bazie spoiw wapiennych i pyłu marmurowego do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Produkt jest dostępny w wersji sypkiej, przed użyciem wymaga wymieszania z wodą. Po zaschnięciu tworzy trwałą powłokę imitującą strukturę przeciętego, naturalnego trawertynu z charakterystycznymi ubytkami i wżerami. Ze względu na technikę wykonania produkt jest polecany dla osób posiadających doświadczenie w dekoracji wnętrz. Prezentujemy wykonanie wybranego efektu metodą „krok po kroku”. Tym razem wzór dekoracji zostanie nadany przy pomocy pędzla.

Przed przystąpieniem do wykonania efektu, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże powinno być: stabilne, suche, gładkie, wolne od kurzu, farb i klejów. Wszelkie luźne elementy usuwamy, a ewentualne ubytki równamy. Następnie, przy pomocy wałka malarskiego, całą powierzchnię gruntujemy minimum jedną warstwą preparatu Kontakt grunt Primacol Decorative. To gotowy do użycia środek, który wymaga jedynie wymieszania. Nałożony na ścianę wzmacnia siłę wiązania, umożliwiając wykonanie systemu dekoracji na nienasiąkliwych podłożach. Zawartość piasku kwarcowego w składzie produktu, sprawia, że powstała w wyniku gruntowania powłoka jest chropowata, co znacznie zwiększa siłę wiązania. Tak przygotowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

Po zagruntowaniu podłoża przystępujemy do wykonania efektu. Przy pomocy pacy weneckiej nanosimy warstwę Trawertynu Primacol Decorative na grubość ziarna. Pamiętajmy, aby jednorazowo pokrywać powierzchnię maksymalnie 2 m2. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której część nałożonej masy przeschnie bez wykonania dekoracji, a część będzie wciąż mokra i gotowa do obróbki.

Na mokrej powierzchni pędzlem tworzymy wzór dekoracji. Czynność powtarzamy aż do pokrycia całej powierzchni przeznaczonej pod dekorację.

Po upływie 15-30 minut od nadania wzoru czystą, wilgotną pacą wygładzamy powierzchnię tworząc wżery. Tak przygotowaną ścianę pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

Po tym czasie wałkiem malarskim nanosimy warstwę Lakieru dekoracyjnego Primacol Decorative. To transparentny preparat przeznaczony do impregnacji powierzchni pokrytych produktami z Systemu Kreatywnej Dekoracji Wnętrz Primacol Decorative. Po wyschnięciu tworzy bezbarwną powłokę, która wzmacnia dekorowaną powierzchnię oraz zabezpiecza ją przed wodą i zabrudzeniami. Pamiętajmy, aby podczas aplikacji dokładnie rozprowadzać lakier, w innym przypadku na ścianie mogą powstać zacieki. Tak pomalowaną ścianę pozostawiamy do wyschnięcia na 6 godzin.

Następnie, po około 10 godzinach posługując się wałkiem lub pędzlem nanosimy Bejcę dekoracyjną zabarwioną Kolorantem brąz i umbra lub wybraną Bejcę dekoracyjną w gotowym kolorze.

Chwilę po wybarwieniu powierzchni, zanim bejca wyschnie, zbieramy jej nadmiar gąbką.

Efekt finalny jest gotowy po 24 godzinach.

Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?
2017-10-16T07:41:09+00:00