Jak łączyć ze sobą kolory aranżując wnętrze

Kolor to jeden z najważniejszych aspektów wystroju wnętrz, który decyduje o tym, czy lubimy dane wnętrze i jak się w nim czujemy. Wszyscy mamy własne preferencje kolorystyczne i przy doborze koloru na ściany powinniśmy je dobrze poznać. Oprócz kwestii gustu należy również rozpatrzeć parę innych czynników: jak dany kolor ogólnie wpływa na stan psychiczny człowieka oraz jak będzie się prezentował w naszym wnętrzu. O czym warto pamiętać dobierając kolory do wnętrza? Oto kilka podpowiedzi.

Oddziaływanie kolorów

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają swoje znaczenie i oddziaływanie. Przykładowo: niebieski uspokaja, czerwony dodaje energii, ale w zbyt dużej ilości może wywołać agresję, żółty i pomarańczowy wpływają na pozytywne myślenie. Przed wyborem koloru do sypialni czy pracowni, powinniśmy zapoznać się z psychologią kolorów, aby pracując, kolorem dodawać sobie energii lub jej ujmować, kiedy udajemy się na spoczynek.

Okno na świat

Następną ważną rzeczą, zanim skierujemy kroki do sklepu z farbami, jest dogłębna analiza wnętrza, które będziemy malować. Nie tylko rozmiar wnętrza liczy się przy doborze koloru, równie istotna jest strona świata, na którą wychodzą nasze okna. Wpadające promienie słońca mają inne zabarwienie o różnych porach dnia. W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód kolory będą wydawały się jaśniejsze i cieplejsze. W takich przestrzeniach możemy zdecydować się na kolory o chłodnym odcieniu. Jeśli mamy okna skierowane na północ, lepiej wybrać odcienie cieplejsze. Największą wolnością kolorystyczną cieszymy się w pomieszczeniach z oknami na południe. W przypadku okien na zachód najlepiej wybrać kolory neutralne – zachodzące słońce wypełni bowiem nasze wnętrza ciepłym, pomarańczowym światłem, a z kolei w ciągu dnia będzie wpadało do nas światło zimne.

Odpowiednie proporcje

Nie zapomnijmy również o odpowiednich proporcjach. Bezpieczną proporcją w przypadku kolorystyki wnętrza jest: 70/20/10, czyli 70 % całości to neutralny odcień bazowy, 20% to odcień uzupełniający, 10% stanowi odcień kontrastowy dla całości.
Starajmy się nie łączyć ze sobą więcej niż kilku odcieni: dwa, trzy kolory przy neutralnej bazie to bezpieczne maksimum. Łączenie ze sobą większej ilości jest ryzykownym przedsięwzięciem.

Koło barw

Jeśli nie jesteś pewna czy wybrane przez ciebie kolory będą do siebie pasować – skorzystaj z koła barw. Dobrze wyglądają ze sobą odcienie leżące naprzeciwko siebie oraz ze sobą sąsiadujące. Barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw to barwy harmonizujące (np. niebieski i fioletowy) – takie zestawienia postrzegamy jako spokojne i relaksujące. Barwy znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw to barwy kontrastowe – postrzegamy je jako mocne.

Ciepłe czy zimne?

Kolory dzielimy na ciepłe i zimne, w zależności od tego, jak wiele mają w sobie czerwieni lub błękitu. Kolory po ciepłej stronie koła barw (czerwony, pomarańczowy, żółty) optycznie zmniejszają przestrzeń, dają też wrażenie przytulności. Barwy zimne (błękity, zielenie) dają poczucie większej przestrzeni i sprawiają wrażenie oddalenia.
Przeanalizuj rozmiar oraz proporcje pokoju i zdecyduj, czy trzeba go skorygować za pomocą koloru. Czy pokój jest zbyt wąski lub posiada wysoki sufit? Ciemne kolory stwarzają iluzję, że przestrzeń zbliża się do nas, a więc zmniejszą optycznie przestrzeń, jasne kolory powiększają ją optycznie. Odpowiedz też sobie na pytanie czy chcesz uzyskać klimat ciepłego, przytulnego wnętrza czy może nowoczesnego, przestronnego, chłodnego? Na przykład w pokojach od północy zastosuj raczej jasne kolory zamiast ciemnych.

Najnowsze trendy w kolorach

Tego roku rządzi biel, więc jeśli chcesz podążać za obecnymi trendami bardziej niż za własnymi gustami, masz ułatwione zadanie. Kolorowe ściany odchodzą już bowiem do lamusa, podobnie jak królujący do niedawna w aranżacjach fiolet i czerwień. Obecny zestaw najmodniejszych kolorów to biele, szarości oraz intensywne odcienie niebieskiego. W wykończeniu króluje beton i szkło. Ze względu na rosnącą popularność surowych, industrialnych wnętrz, powierzchnie w kolorze szarym i betonowym cieszą się dużym powodzeniem. Modne do tej pory żółcie i pomarańcze zastąpił z powodzeniem zielony, zwłaszcza w odcieniu oliwki. I dobrze, bo to wyjątkowo łatwy w aranżacji kolor.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?
2017-10-19T10:30:09+00:00