Impregnacja kamienia naturalnego

Różnorodność kamienia, a przede wszystkim trwałość sprawiają, że jest często wybieranym surowcem do budowy. Jest odbiciem piękna i siły przyrody. Sprawdza się przy wykonaniu ogrodzeń lub wykończenia elewacji. Jest to inwestycja na wiele lat. Fachowo położony i dobrze zabezpieczony, bardzo długo będzie pięknie prezentował się na fasadzie domu, co na pewno zrekompensuje nam koszty poniesione na jego zakup. Dzięki wielości kształtów i rodzajów, kamień możemy dopasować do każdej powierzchni i koloru ścian. Z całym swoim bogactwem walorów kolorystycznych, pozwala na tworzenie wielu niepowtarzalnych możliwości aranżacyjnych. Jednak aby elewacja zawsze wyglądała świetnie, trzeba wiedzieć, na co podatny jest kamień elewacyjny oraz jak o niego dbać. Wykorzystując nowoczesne metody montażu oraz profesjonalne środki konserwujące mamy pewność, że będzie odporny na wszelkie niekorzystne działania atmosferyczne. Aby więc cieszyć się kamieniem przez lata, warto o niego zadbać w chwili montażu. Tylko odpowiednia impregnacja oraz należyta pielęgnacja przez cały czas użytkowania gwarantują skuteczne zabezpieczenie kamiennej ściany.

Każdy niezabezpieczony element, bez względu na twardość, pochodzenie czy skład chemiczny, z czasem będzie niszczał. Podstawowym niebezpieczeństwem są warunki atmosferyczne. Kamień wykorzystany na zewnątrz, jest nieustannie narażony na działanie promieni UV, rozmaite opady oraz zmiany temperatury. Równocześnie poważnym zagrożeniem mogą być wody gruntowe, a konkretnie zawarte w nich sole i kwasy, które mogą wejść w reakcję z naszym kamieniem. Na zawilgoconych powierzchniach mogą pojawiać się też mchy, grzyby i porosty. Ponadto ciągła obecność wilgoci może wywołać szybkie zmiany objętości kamienia, które doprowadzą do jego pęknięć. Są jednak sposoby pozwalające na uniknięcie opisanych zagrożeń. Kamień naturalny należy raz na kilka lat impregnować. Służą do tego specjalnie przygotowane impregnaty. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie powłoki przed przebarwieniami i mechanicznymi uszkodzeniami, wzmocnienie jej.

Impregnacja kamienia

Przed zamontowaniem kamienia na ścianie, bez względu na to czy będzie to metoda ciężka-sucha czy zwykłe klejenie, należy go przeszlifować i wygładzić, szczególnie jeśli  jest to piaskowiec, granit czy wapień. Następnie kamień należy zaimpregnować przy pomocy specjalnego preparatu. Warto do tego celu wykorzystać produkty marki Primacol Professional, wśród których znajdują się impregnaty przeznaczone do konkretnych rodzajów kamienia, jak: Piaskowiec Pro, Klinkier Pro, Marmur+ czy Granit+. Jednocześnie, jeśli nie mamy pewności, jaki kamień jest impregnowany, możemy wykorzystać impregnaty uniwersalne Fasada Pro i Kamień+. Impregnacja zabezpiecza kamień na 5-7 lat. Po upływie tego czasu należy zabieg powtórzyć.

2017-10-11T06:53:43+00:00